www.sumecek.eu

Domácí chov sumečka afrického

Domácí chov sumečka afrického je velmi jednoduchý. Je potřeba lepší mechanická filtrace + biologická filtrace.

Sumeček africký snese poměrně hodně znečištěnou vodu s nízkým obsahem kyslíku.

Je nutné docílit vyšších teplot vody pro rychlejší růst. Sumeček africký je teplomilná ryba, potřebuje 26 - 29°C teplou vodu.

Clariase můžeme chovat ve velice zahuštěné obsádce. Odborné literatury uvádějí 350 - 400 kg sumečka afrického na 1 kubík vody, podle našich zkušeností doporučujeme maximálně 200 kg ryb na 1 kubík a při kvalitní filtraci až do 300 kg sumečků.Jestli uvažujete o akvaponii, sumeček africký patří k nejvhodnějším rybám do tohoto systému.

Sumeček africký při vhodných podmínkách chovu vám doroste ke konzumaci během sezony. Např. ke grilování jsou nejchutnější již od 400g, na tuto hmotnost vám sumečci dorostou za cca 2 měsíce.

Nebo si chcete sumečky vyudit? Nejlepší hmotnost 500 - 600g, to dorostou za cca 3 měsíce.

Sumeček je vhodný ke všem kuchyňským úpravám.

Za rozvojem recirkulačních akvakulturních systémů v posledním desetiletí stojí jak technický pokrok, tak sílící tlak na ochranu životního prostředí z hlediska kvality vody. Tato alternativa intenzivního chovu ryb je nerozšířenější v USA, Izraeli, Nizozemsku nebo Dánsku, ale v posledních letech i v Polsku. Také několik provozovaných farem u nás prokázalo jejich ekonomickou efektivnost a nastínily, jakým směrem by se domácí producenti rybího masa mohli ubírat.

V našich podmínkách je chov ryb v recirkulačních systémech ještě nezavedenou alternativou produkce rybího masa. Přitom z evropských prostředků budované intenzivně využívané rybochovné objekty by mohly vyřešit nedostatek ceněných druhů lososovitých a dravých ryb na trhu a současně i přispět k významnému posílení konkurenceschopnosti tuzemských producentů ryb v Evropě. Pro účely intenzivního chovu se v uzavřených recirkulačních systémech chovají zejména sumeček africký, sumec velký, candát obecný, okoun říční, pstruh duhový, siven americký, jeseter ruský a sibiřský, vyza velká, tilápie nilská či úhoř říční.

Kalorická Tabulka

Sumeček africký - Množství 100 x 1 g
Energetická hodnota - 521 kJ
Bílkoviny - 16 g
Sacharidy - 0,9 g
Tuky - 6 g
Vláknina -

Nutriční hodnoty
Bílkoviny - 16 g
Sacharidy - 0,9 g
Cukry - 0,5 g
Tuky - 6 g
Nasycené mastné kyseliny - 2 g
Trans mastné kyseliny-
Mononenasycené-
Polynenasycené-
Cholesterol-
Vláknina-
Sůl - 0,12 g
Voda-
Vápník-
PHE - 780 mg  

Chov Kontakt Ovopel Youtube kanál Domácí akvaponie AkvaBIO
Co je Sumeček africký? Jak často krmit násady sumce afrického Jak nám roste násada sumce Jakou vodu používat pro chov Odchov násady sumců doma Ohřívač IBC se dvěma topnými zónami, 2 x 2000 W OVOPEL - objednávky Prodej jatečních sumců Prodej násad sumce afrického Umělý výtěr sumce afrického