Co je Sumeček africký?

Právě se nacházíte: Home / sumec africky / Sumeček africkýClarias gariepinus je řazen do třídy Actinopterygii (paprskoploutví), řádu Siluriformes (sumci), čeledi Clariidae (keříčkovcovití).

Český se používá několik názvů – sumeček africký, keříčkovec červenolemý, klarias africký, sumčík africký, keříčkovec jihoafrický.

Druhy Clariidae, tedy i sumeček africký, obývají sladké stojaté vody Sýrie, jihovýchodní Asie (Filipíny a Jáva), Malajsie, Afriky a Madagaskaru.
Vyskytují se i v Izraeli a jižním Turecku.
Keříčkovec jihoafrický se mimo africký kontinent vyskytuje volně v přírodě v asijských zemích u pobřeží Středozemního moře, najdeme ho i na Floridě v USA.

Sumeček africký se v místech svého přirozeného výskytu velmi dobře přizpůsobuje různým přírodním podmínkám.
Vyskytuje se v různých typech vod, jak stojatých, tak mírně tekoucích, s průměrnou teplotou 25°C.
Daří se mu jak v mělkých a kalných vodách, tak v hlubokých jezerech s čistou vodou.

Tělo sumečka afrického je holé, bez šupin, torpédovitě protáhlé.
Hlava sumečka je shora zploštělá, překrytá silnou kostěnou lebkou.
Barva ryby je tmavě šedá až olivová, břišní partie jsou bílé, vyskytují se ale i jedinci se světlými skvrnami i jedinci se světlým zbarvením celého těla.
Okolo úst se nacházejí 4 páry dlouhých vousků.
Hřbetní ploutev zasahuje od hlavy až k ocasní ploutvi.
První paprsky prsních ploutví jsou tvrdé a na vnitřní straně ozubené.

Tento druh ryby je díky stavbě svého těla a přizpůsobivosti schopen přijímat jako potravu široké spektrum organismů od drobného zooplanktonu až po ryby dosahující poloviny délky vlastního těla.
V přírodě se živí převážně dravě, vyznačuje se hlavně večerní a noční aktivitou příjmu potravy.

Udává se, že v přírodě v optimálních podmínkách dosahuje obvykle celkové délky 200-300 mm v prvním roce života a roční přírůstky činí v dalších letech 80-100 mm.
V přírodě dorůstá podle dostupných zdrojů do maximální délky 140 cm o hmotnosti 40-60 kg.

Hlavní důvody pro chov sumečka afrického v akvakultuře jsou vysoká adaptabilnost na prostředí, nenáročnost na kyslík, vysoká hustota obsádky, rychlá růstová schopnost a vysoká kvalita svaloviny - vysoká dietetická hodnota masa, vynikající chuť a absence svalových „Y“ kůstek (po vyfiletování není v mase žádná kost). Maso keříčkovce je velmi šťavnaté, lahodné, má vysoký obsah bílkovin a je považováno za kulinářskou specialitu.

Díky možnosti chovu clariase ve vysokých hustotách obsádky, je sumeček africký velmi vhodný pro chov v recirkulačních a aquaponických systémech.

Kanál Youtube
 

 

Vložte komentář